Fotografije: Leon Đekić Mihaljević
Dr. art. Ivona Biočić Mandić rođena je u Splitu. Završila je Školu primjenjene umjetnosti i dizajna u Splitu kao klesarski dizajner. Studirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu i u Zagrebu gdje je i diplomirala u klasi akad. kipara Stipe Sikirice 1993. Disertaciju Likovno djelo u percepciji slijepih osoba obranila je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2. lipnja 2014. Mentori su joj bili: redovni prof. art. Peruško Bogdanić i dr. Miško Šuvaković, teoretičar umjetnosti. Taktilnu percepciju istražuje od 1992. spontano, a sistematski od 1998. Bavi se kiparstvom, slikarstvom, fotografijom, videom i performansom. Njene taktilne kamene skulpture postavljene su u Sućurju, Splitu, Zagrebu, Jakovlju i Solinu.
Izdvojeno iz pedagoškog rada: autorski višegodišnji projekt: škola-galerija Branko Ružić u OŠ Josipa Jurja Strossmayera u Zagrebu; stalni i promjenjivi postav najboljih učeničkih radova u školi (od 1998.) Stalni postav je realiziran u suradnji s a Galerijom Klovićevi dvori i Hrvatskim muzejom naivne umjetnosti, dugogodišnja izvanučionična nastava realizirana je u suradnji s muzejima i galerijama (GKD, HMNU, HPM, HŠM, MSU). Metodičko tematski višegodišnji projekt Razglednice 2008. prerastao je u razvojni međunarodni eksperimentalni metodičko tematski projekt Razglednice / Postcard 2014. koji je u tijeku realizacije ovu školsku godinu 2014. / 2015. Autorica projekta je Ivona Biočić Mandić, suradnici na projektu su profesorice vizualne umjetnosti iz ( Australije Mirjana Vuk, Japana Aya Katarigi, iz Njemačke i Grčke… Profesorice OŠ JJS Tihana Banko, Tihana Đaković, Vesna Blaznik i psihologinja Jadranka Kevilj Šarac.)
Učenici kojima je bila mentor su pohvaljivani i nagrađivani na svim razinama i na međunarodnoj razini.
Nacionalni i međunarodni kongresi i simpoziumi:
Prvi hrvatski kongres InSEA: Vizualna kultura i likovno obrazovanje u Hrvatskoj i svijetu, Kreativnost u kamenu, Mimara, Zagreb (1998.); Međunarodni kiparski simpozij u Jakovlju, park dvorca (Ratko Petrić i Jadranka Fatur).; postavljanje kamene skulpture Stup (1999.); Umjetnički simpozij Workshop Salona 2012., Solin; Metamorfoza suosjećanja i boli, skulptura i istoimeni performans. (2012.) 1.international congress: Person in medicine and Health care-science and art i 3. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji, Art in medicine, Medicine and Art – Dubrovnik (2013.); projekcija filmova Kamena gozba, Dodir stopala, dodir ruke (2013.) International Scientific interdisciplinary CroArtScia Asymmetry: Art & Scienc & Education, Zagreb: eksperimentalna samostalna izložba Likovno djelo u percepciji slijepih osoba, Galerija Klovićevi dvori (2013.) 34th World Congress of the International Society for Education through Art (InSEA 2014), Petcha Kucha prezentacija Vizualno & taktilno, Melbourn, Australija, 2014. Percepcija kratkih dokumentarnih filmova s povezom preko očiju. Sljepoća nije mrak, Dodir stopala, dodir ruke, Kongres Depresija u stoljeću uma, Zagreb, 2015.
IZDVOJENO IZ KIPARSTVA
U skulpturi od 1992. istražuje spontano percepciju taktilnosti iz diskursa autorice tijekom umjetničkog procesa, a sustavno od 1998. u različitim kiparskim materijalima, najviše kamenu. U njenom kiparskom opusu izdvaja se ciklus taktilnih skulptura u kamenu koje su nastale na ulicama grada Splita i Zagreba: Umjetnik bez ateljea i Otkriće prostora (1998.) Iz tog ciklusa izdvajaju se: skulptura Ivonin stup, izlagana na Salonu mladih pred HDLU u Zagrebu (1998.) koja je postavljena u međunarodnom parku skulptura u Jakovlju (1999.), objavljeno u Međunarodni park skulptura Jakovlje autora Ivice Župana, HDLU Zagreb, 2006., te interaktivna taktilna skulptura Zid, spoj kiparstva i pedagogije, donirana je i postavljena pred OŠ Josipa Jurja Strossmayera u Varšavskoj ulici u Zagrebu koju je dr Ive Šimat Banov uvrstio u Hrvatsko kiparstvo od 1950. do danas, knjiga je dobila godišnju nagradu za najbolji stručni rad u 2013.
Taktilne kamene skulpture Tri skulpture za sjedenje postavljene su u prvom višeosjetilnom parku za slijepe i slabovidne osobe na Jarunu, u Zagrebu (2005.) Sve skulpture postavljene u Zagrebu su objavljene u vodiču za skulpturu Spomenici i fontane u gradu Zagrebu, Grad Zagreb, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Gliptoteka, Zagreb, 2006.
O procesu nastanka taktilnog kamenog namještaja, pr. Kamena gozba (2005.), režirala je istoimeni eksperimenatalno dokumentarni autobiografski film koji je prikazan u konkurenciji na značajnim filmskim festivalima u zemlji i inozemstvu ( Austrija, Iran, BIH).
Radovi koji su nastali tijekom doktorskog studija su i javno objavljeni: eksperimentalno dokumentarni autobiografski film Dodir stopala, dodir ruke, prvi je film iz njenog ciklusa filmova za integrirano gledanje/slušanje slijepih i videćih osoba. Premijerno je prikazan u kinu Tuškanac (2009.) godine, na DHF (2010.) , a na Klasik TV više od 14 puta do danas. Taktilne skulpture tapiserije Dodir stopala, dodir ruke 1 i 2, izložene su na 5. zagorskom salonu, u Galeriji grada Krapine, Krapina, (2010.); taktilna skulptura tapiserija Dodir stopala, dodir ruke 1 izložena je uz istoimeni performans i na 45. zagrebačkom salonu, Tržište, HDLU, (2010.), a taktilna skulptura tapiserija Dodir stopala, dodir ruke 2, na recentnoj izložbi HDLU-a u Zagrebu. Kamena taktilna skulptura Detalj glazbala, u bihacitu, uz performans na otvorenju izložbe, direktno je nastajala je na pozivnoj kustoskoj izložbi Skulptura u kamenu od 1991. do 2011. Davorina Vujčića, postavljenoj u Gliptoteci HAZU u Zagrebu (2011.) Skulptura Metamorfoza suosjećanja i boli, u travertinu, uz istoimeni performans, realizirana je na Workshopu Salona, Solin (2012.) Sudjelovala je na natječaju i na izložbi radova studenata ALU u Zagrebu za godišnju nagradu Luka Ritz, za promicanje tolerancije i škole bez nasilja. Za taktilnu skulpturu Glava gitare dobila je treću nagradu (2009.)